scorecardresearch

SAMSUNLULAR ZULME KARŞI AYAKTA

0 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 7 gün önce
DilTürkçe
Açıklama
AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından Büyük Cami önünde 'İşgale Karşı Ses Ver' sloganıyla protesto eylemi gerçekleştirildi.
ABD'nin büyükelçiliğini resmi olarak Kudüs'e taşınmasının ardında Filistinli protestoculara İsrail ordusu tarafından gerçek mermiyle açılan ateşte belirlemelere göre en az 60 Filistinli hayatını kaybederken 2000'den fazla gösterici de yaralandı. Yapılan bu katliamı protesto etmek amacıyla Samsun'da eylem düzenlendi. Çok sayıda belediye başkanı, svil toplum kuruluşu ve vatandaşın katıldığı eylemde sloganlar atıldı.
Grup adına konuşma yapan AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman "Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir" dedi.
Yapılan katliamı lanetlediklerini belirten Karaduman "İsrail’in, şu ana kadar 60 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz" diye konuştu.
HABER: MİNE ŞEN