scorecardresearch

'EĞİTİMİN KAMUSALLIĞI ÇÖKÜYOR'

5 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 28 gün önce
DilTürkçe
Açıklama
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, yeni ortaöğretime geçiş sisteminin 1 milyon 200 bin öğrenci için belirsizliğini koruduğunu belirterek, 'MEB, eğitimin kamusal niteliğini tamamen çökertmek üzere' dedi
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasında, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından değiştirilen yeni ortaöğretime geçiş sisteminin belirsizliğini koruduğunu söyledi.
EĞİTİM HAKKI ENGELLENİYOR
MEB'in öğrencileri velilerin tercihlerine bırakmayarak, belirlediği üst sınırla okullara yerleştireceğini söyleyen Yavuz, "MEB temel bir hakkı eğitim hakkını engelliyor. MEB liselere yerleştirme sisteminde yaptığı değişiklikle 2018-2019 öğretim yılında sadece yüzde 10'luk bir öğrenci kesimini sınavla kabul eden okullara yerleştirecek. Akademik başarısı yüksek olarak kabul edilen öğrencilerse bu gerekçeden dolayı, sadece iktidar tarafından onay verilen 'makbul öğretmenlerle' öğrenimlerine devam edecek. Bu durumun tartışılması zorunlu. Bazı okulların sınavla öğrenci alacak olması ve bunların MEB tarafından 'nitelikli okullar' olarak adlandırılması doğal olarak bu kategori içinde yer almayan okulları niteliksiz, sıradan ve işlevsiz olarak algılanmasına neden oluyor. Sistemde yaşanan belirsizliklerin ve sadece yüzde 10'luk bir kesimin sınavla yerleşecek olması velilerin özel okullara yönelimini artıracak ve bu durum eğitimin kamusal bir hizmet olma özelliğini zayıflatacak. Öğrencilerin adreslerinin esas alınarak tercih yapmak zorunda bırakılmasıysa yoksul semtlerde yaşayanların o semtlere sıkıştırılmasıdır. Yoksullarla varsıllar arasında iletişimin tamamen kesildiği ve her öğrencinin ait olduğu 'sınıfın' okuluna gitmesinin yaratacağı çok ciddi sorunlar ve öğrencilerin gelecek öğrenim yaşantısına olumsuz etki edecek" diye konuştu.
HABER: MERYEM AKKUŞ
KAMERA: MİNE ŞEN
Etiketler