scorecardresearch

DR. MURAT ERKAN, “SAĞLIK HİZMETİ ÖZEL SEKTÖRE TESLİM EDİLMEMELİ”

7 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 1 ay önce
DilTürkçe
Açıklama
DR. MURAT ERKAN, “SAĞLIK HİZMETİ ÖZEL SEKTÖRE TESLİM EDİLMEMELİ”
Samsun'da 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.
14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Samsun Tabip Odası ve Tabipler Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Çelenk sunumunun ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile tören sona erdi.

Yapılan 10 hastaneden sadece 3’ünün kamu hastanesi olduğunu ve sağlık hizmetinin özel sektöre bu boyutta teslim edilmemesi gerektiğini belirten Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “14 Mart Tıp Bayramı’nda biz güzel şeyler söylemek isteriz ama var olanı da söylemeden edemiyoruz. Bugün hala sağlıkta şiddetin sürdüğü, hastanelerde hekimlerin çok yoğun ve ağır koşullarda çalıştığı, bu ağır koşullardan dolayı hekim intiharlarının arttığı bir dönemdeyiz. Sağlık hizmetlerinin artık piyasalaştığı ciddi anlamda sağlığa ulaşmanın ekonomik yönden zorlaştığı bir dönemdeyiz. Sağlık Bakanlığı artık sağlık hizmetlerinden çekilmiş durumda. Yapılan her 10 hastanenin sadece 3 tanesi kamu. Geri kalanı özel. Sağlık hizmeti özel sektöre bu derece, bu boyutta teslim edilmeyecek boyutta önemli bir kamu hizmetidir. Sağlık anayasal bir haktır ve bu yönüyle de ağırlıklı olarak kamu üzerinden yürütülmelidir. Kamunun bu kadar geri çekilmesinin doğru bulmuyoruz” dedi.
Şehir hastanelerine de değinen Erkan, “Kamunun son kalan kırıntıları devlet hastaneleri, kent hastaneleri şekline dönüştürülerek bir nevi özelleştiriliyor. Kamu özel ortaklığıyla diğer alanlarda olduğu gibi şehir hastaneleriyle aslında çocuklarımızın hatta torunlarımızın geleceği ipotek altına alınma riski altında. Bunlar ciddi anlamda toplumumuza ekonomik yük getiriyor. Böylesi bir ortamda hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.


HABER: MİNE ŞEN
KAMERA: CÜNEYT ÇETİN